Komentář SPIR k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o spravedlivých trzích otevřených hospodářské soutěži v digitálním odvětví (akt o digitálních trzích)

17. října, 2022

12. října 2022, po necelých 2 letech od zveřejnění návrhu, došlo k vyhlášení Nařízení o spravedlivých trzích otevřených hospodářské soutěži v digitálním odvětví, tzv. Digital Markets Act (DMA). Tato primárně soutěžně-právní legislativa navrhuje sadu povinností a zákazů, které mají za cíl zamezit tzv. „gatekeeperům“ (oficiálně překládáno jako strážce, nicméně příhodnější by byly pojmy jako vrátný či dokonce žába na prameni), aby zneužívali svého dominantního postavení na digitálním trhu. Mezi tyto vrátné spadají platformy, jejichž hlavní službou jsou: online zprostředkovatelské služby, operační systémy, online sociální sítě, služby platforem pro sdílení videonahrávek, interpersonální komunikační služby nezávislé na číslech, služby cloud computingu, online reklamní služby a dodatečně též internetové vyhledávače a virtuální asistenti.

Za SPIR oceňujeme nasazení, se kterým se politici a legislativci pustili do příprav této velmi významné legislativy a děkujeme jim za jejich otevřenost našim komentářům, ve kterých jsme jim dodávali vhled do možných praktických úskalí některých jejich návrhů. Na DMA nahlížíme, společně s návrhem Digital Services Act, jako na významný legislativní počin, který pomůže na evropském trhu narovnat podmínky vychýlené působením globálních digitálních společností. Vítáme, že v rámci projednávání nedošlo k neuváženému rozšíření navrhovaných povinností a legislativci se zaměřili spíše na precizování a vymahatelnost jednotlivých ustanovení.

Společnosti se tak budou moci efektivněji bránit proti zneužívání dominantního postavení ze strany digitálních gigantů, kterých by mělo být dle přibližných odhadů 15. Z našeho pohledu jsou nejvýznamnější zákaz upřednostňování svých vlastních produktů nebo služeb oproti službám jiných třetích stran (např. v rámci rankingu); zákaz zneužívání dat generovaných podnikatelskými účty v rámci konkurenčního boje; nebo možnost odinstalování či přenastavení výchozích aplikací.

Jakmile dojde k identifikaci gatekeepera, musí daná společnost do 6 měsíců uvést své aktivity v soulad s novými povinnostmi. SPIR nyní provádí detailní analýzu schváleného textu, ke kterému plánuje v průběhu podzimu uspořádat informační seminář. Více informací naleznete na stránkách Evropské komise či v oficiálním znění nařízení.

Zpět na články
magnifiercrossmenu