Otevřený dopis ke spuštění odborné diskuze k připravovanému zákonu o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online

8. února, 2023

Profesní sdružení a uskupení zastupující významnou množinu subjektů činných na digitálním, mediálním a ICT trhu (Asociace online vydavatelů, Hospodářská komora ČR, Sdružení pro internetový rozvoj, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Unie vydavatelů) se obrátila na ministra vnitra Víta Rakušana a vládního zmocněnce pro média a dezinformace Michala Klímu se žádostí o zapojení odborné veřejnosti z řad profesních organizací do příprav zákona o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online.

Poukazují na to, že dezinformace jsou komplexním tématem, kde neexistují snadná řešení. Jejich společným zájmem je mít kvalitní právní úpravu, která by efektivně chránila národní bezpečnost a současně respektovala ústavně chráněnou svobodu slova a všem aktérům na digitálním a mediálním trhu poskytovala právní jistotu, že postupují v souladu se zákonem. Příprava takto zásadního předpisu, který má efektivně chránit národní bezpečnost a současně respektovat svobodu slova, by však měla probíhat za široké společenské diskuze. Nabízí proto odborný vhled a expertízu jejich členů, kteří se dlouhodobě věnují oblasti médií, svobodě projevu, komunikačních technologií i regulaci závadného obsahu, aby společně s vládou mohli hledat účinná, smysluplná a dlouhodobá řešení, na kterých bude široký společenský konsenzus.

Otevřený dopis naleznete níže jako přílohu článku.

Zpět na články
magnifiercrossmenu