Povinnost deklarace počtu uživatelů pro online platformy a online vyhledávače pro potřeby určení velmi velkých platforem (VLOP) v rámci Aktu o digitálních službách (DSA)

6. února, 2023

SPIR informuje své členy o blížící se povinnosti pro online platformy a online vyhledávače ohledně deklarace počtu uživatelů jejich služeb pro potřeby určení velmi velkých platforem (VLOP) v rámci Aktu o digitálních službách (DSA). Do 17. února 2023 musí online platformy (hostingová služba, která na žádost příjemce služby ukládá a veřejně šíří informace, ledaže je tato činnost nepodstatným a pouze pomocným prvkem jiné služby) a vyhledávače ve veřejně přístupné části svého online rozhraní poskytnout informace o průměrném měsíčním počtu aktivních příjemců dané služby v EU. Tento se vypočítá jako průměr za období předchozích 6 měsíců a měl by být aktualizován každý následující půlrok. Do přísněji regulovaných VLOPů pak spadají služby s více než 45 miliony evropskými uživateli.

Společnosti měřené v rámci NetMonitoru mohou pro určení tohoto čísla použít počet reálných uživatelů (RU).

Detailní informace naleznete na stránkách MPO: https://www.mpo.cz/cz/podnikani/digitalni-spolecnost/povinnost-online-platforem-a-internetovych-vyhledavacu-zverejnit-pocet-svych-prijemcu--271278/ či Evropské komise (v angličtině): https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/dsa-guidance-requirement-publish-user-numbers. V případě dotazů se neváhejte obrátit na [email protected].

Zpět na články
magnifiercrossmenu