Teroristický útok Hamásu ovlivnil návštěvnost zpravodajských webů

10. listopadu, 2023

Bezprecedentní útok teroristů Hamásu na Izrael v ranních hodinách v sobotu 7. října 2023 a následné zahájení vojenské operace Izraele ovlivnily návštěvnost webových stránek v kategorii Zpravodajství. Tato webová kategorie rostla v říjnu na všech měřených zařízeních a to o 3 % na klasických PC a mobilních telefonech (meziměsíční nárůst o 120 tisíc, resp. 160 tisíc reálných uživatelů) a o 6 % na tabletech (asi 50 tisíc RU). 

Dramatické záběry brutálních útoků na civilní obyvatelstvo ve zpravodajských médiích a na sociálních sítích, nepřipravenost Izraele a následně jeho protiútok na pásmo Gazy zvýšily zájem uživatelů o oblast Blízkého východu, vývoj aktuálního konfliktu a jeho případný vliv na Evropu a ČR. Z  tohoto důvodu zaznamenalo aktuální zpravodajství, ale také například analýzy příčin konfliktu v historických či ekonomických souvislostech, výrazný nárůst počtu RU. V nedělí 8. října, tedy den po útoku Hamásu na Izrael, se denní návštěvnost zpravodajských webů zvýšila ve srovnání s předchozím dnem o celkem 300 tisíc RU ze všech zařízení na 2,817 milionu. V pondělí 9. října dosáhla svého denního vrcholu za měsíc říjen. Tento den sledovalo zpravodajské weby 3,076 milionu uživatelů: z klasických PC jejich počet činil 1,809 milionu RU a z mobilních zařízení pocházelo 2,207 milionu RU.  

Vojenská operace na Blízkém východě ovlivnila rovněž návštěvnost ekonomických webů, které prezentovaly rozsáhlejší příčiny konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, ekonomické analýzy či rozhovory. Kategorie Ekonomika, finance, právo proto také zaznamenala v říjnu výrazný nárůst návštěvnosti na všech zapojených platformách. Na tabletech se počet reálných uživatelů meziměsíčně zvýšil o 40 %, na klasických PC o 3 % a na mobilních telefonech o 7 %. 

Zpět na články
magnifiercrossmenu